Osmanlı İmparatorluğu döneminde Genova’lı, Venedikli ve Sicilyalılar İstanbul’un Haliç kıyılarında ve özellikle Galata semtinde ticaretle uğraşmak için padişahtan izin almışlardı.

Bu bölgede yerleşen İtalyan cemaatinin lisanında genellikle Cenova lehçesi hakim olduğundan, zengin aileler çocuklarının öğrenimi için özel eğitimciler tutmakta, fakir olanların egitimi ise Katolik din adamları tarafından yürütülmekteydi.

1861 yılında İtalyan diplomatların girişimi ile İstanbul’daki cemaat için, akşamları faaliyet gösteren bir İtalyan okulunun açılması sağlandı. 1863 yılında kurulan hayır amaçlı “Societa’ Operaia” adlı isçi derneği, açılan okulun yetersizliğini göz önünde bulundurarak, İtalya dışındaki okullara karşı ilgi göstermeleri talebiyle İtalyan Hükümeti nezdinde çeşitli girişimlerde bulundu ve bunun neticesinde 1888 yılında, eski adı ile Polonya sokağında “Kraliyet ilk ve ortaokulu” hizmete girdi.

“Kraliyet ilk ve Ortaokuluna”, 1895 yılında Beyoğlu Hayriye Caddesi’nde eğitime açılan “İtalyan Ticaret Okulu” bağlandı. 1900 yılında ise bu üç yıllık Ticaret Okuluna, bir de dört yıllık lise bölümü eklendi. Buradan mezun olanlar İtalya Krallığı’nın ticaret yüksek okulları ile Napoli Doğu Bilimleri Enstitüsü ‘ne girmeye hak kazanıyorlardı. 1910-1911 döneminde Kraliyet ilk ve Ortaokuluna, Latince dersi okutulan, dört yıllık bir bölüm eklenerek ortaokul sınıflarını tamamlayıcı bir lise kısmı oluşturuldu. Okula Türk ögrencilerin kaydı da bu yıllarda başladı.

İtalyan Okulu Türk-İtalya savaşı süresince öğretimine ara verdi. 1913/14 ögretim yılında yeniden faaliyete geçmesine rağmen, 30 Nisan 1915 te bu defa da Birinci Dünya Savaşı nedeniyle kapatıldı. Savaştan sonra, 1919 yılında, İtalyan Ortaokulu ve Lisesi, o tarihte Avusturya Okulu olan, Tom Tom Kaptan Sokağındaki şimdiki binasına taşındı. 1920 yılında Polonya sokağındaki Ticaret okulu ve lisesi de aynı binaya nakledildi. Bu şekilde Latince’nin okutulduğu bir ortaokul ve fen lisesi bölümüyle Ticaret Ortaokulu ve Ticaret Lisesi bölümlerinden oluşan iki alanlı bir ögretim kurumu hizmet vermeye başladı. İtalyanca bilmeyen ögrencilere bu kurumda ögrenim olanağı sağlamak için aynı yıl hazırlık sınıfı açıldı. Okulun eğitim ve ögretimi zaman içindeki değişiklik ve gelişmeler çerçevesinde faaliyetini sürdürdü. Okulun Ticaret Bölümü 1966 yılında kademeli olarak kapatıldı. Bir yıl hazırlık, üç yıl ortaokul, dört yıl lise olarak Klasik Fen alanında eğitim veren Özel İtalyan Lisesi, ilköğretim Kanununun yürürlüge girmesiyle birlikte, ortaokul öncesi hazırlık sınıfı lise öncesi hazırlık sınıfı haline dönüştürerek Fen Bilimleri ve Türkçe-Matematik alanlarında eğitim ve öğretimine devam etmektedir.

İLETİŞİM

Telefon: 02123739201
Faks: 02122915551
E-Posta: yonetim@italyanliseliler.com
Adres: Abide-i Hürriyet Cad. Black Out İş merkezi no:211 Kat:3 Şişli-İstanbul

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?