Search

Zeynep Erataman '97

Ekonomi Programı YayıncısıHangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

1989'da merkezi sistem sınavıyla Işık Lisesi İlkokulundan bir minik çocuk olarak girdiğim İtalyan Lisesi'nden 1997'de Milli Eğitim Bakanlığı Lise diplomasına ek olarak Maturita'da 60/60 alan tek mezun olarak hayata karıştım. Olgunluk sınavı diplomam Atina İtalyan Lisesi'nden gelmişti.


İtalyan Lisesi'nde okumayı neden tercih ettiniz?

İtalya benim için aile dostluklarımız vasıtasıyla tanıdığım, mutfağından sanatına hayranlık duyduğum bir kültürün beşiğiydi. "İtalyan Lisesi 2 ayda İtalyanca konuşturuyor" diye duyunca bu fikre bayıldığımı hatırlıyorum. Özel okullar sınavı sonrası benim dönemimde veliler okul okul gezer, listelerde adımız çıkmış mı diye bakarlardı. Annem ve babam da İtalyan Lisesi'nin

kapılarından girince "burası tam çocuğumuzun ruhuna göre" demişler. Haklı da çıktılar.


Kendinizden bahseder misiniz?

İkiz annesi, ekonomi kanalı sunucusu, öğrenmenin her türlüsüne bağımlı, doğa-sanat-sporsever, hayata bir kere gelindiğine inanarak yaşamaya çalışan biriyim. İtalyan Lisesi sonrası ABD'de Tufts Üniversitesi'nde Matematik ve Ekonomi bölümünü dereceyle bitirdim, eğitimim esnasında asistanlık da yaptım. Ardından Harvard'dan Finans Muhasebesi üzerine bir sertifika aldım. Mezuniyetim 2001'de Türkiye'de bankacılık krizi ve ABD'de 11 Eylül olaylarına denk geldi. Akademiyi çok sevmeme rağmen artık teoriyi pratiğe çevirmenin zamanı gelmişti. İlginçtir ki ilk işim de Türkiye'de bir ABD bankasındaydı. Sonra bankacılığın beni tanımlamadığı fikriyle birbirinden farklı deneyimlerim oldu. Profesyonel anlamda kendimi bulmam ise Kasım 2008'de yine bir kriz vesilesiyle gerçekleşti. O gün bugündür her gün yeni bir şeyler öğrenme, topluma bir katkı sunma, kendi potansiyelimi realize etme hedef, umut ve heyecanıyla ekonomi yayıncılığı yapıyorum. İşim sayesinde ülkemi de temsil etme şansı yakaladığım başta Davos ve Olimpiyat basını kadrosunda olmak üzere ettiğim seyahatler; TV, radyo, internet sitesi, sosyal medya mecraları ve dergi için yaptığım röportajların yanı sıra

parçası olduğum ekiplerden çok beslendim. Halen BloombergHT ailesinin bir bireyi olarak hafta içi her gün tabiri caizse "evlerinize konuk oluyorum".

İtalyan Lisesi'nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

İtalyanca ve matematik benim için akademik hayatımın iki büyük aşkı. Hazırlık sınıfı ilk gününde Cervini'nin bir "Buongiorno ragazzi!"siyle ile başlayan serüvende Di Marco'nun iki blok dersi tek bir matematik probleminin analizine kitlemesi, Di Stefano'nun piyanosunun etrafında şarkılar, eski İstanbul'a nazır teknik resim çizimleri, Südor'un bizi galeri ziyaretleriyle tanıştırması, Sevinç Hocamın Türkçe'mizi doğru kullanmamız konusundaki kararlılığı, Lafasciano ile felsefe sayesinde sonu gelmez sorular... Her biri kişiliğimi ve hayata bakışımı zenginleştirdi, ufkumu genişletti. İtalyan Lisesi tecrübem biraz farklı oldu benim, zira lisenin son 2 yılında Türk müfredatına ek olarak olgunluk sınavına da hazırlık yapmaya karar verdim. Uluslararası rekabet kavramına ilk giriş benim için. Özetle İtalyan Lisesi "iyi ki" benim için, çocuklarım da tercih ederlerse gitsinler, çok isterim.


Bir okuldaşımız size nasıl ulaşabilir?

Twitter: @zeyneperataman , e-mail: zeyneperataman@yahoo.com