Search

Zeynep Alp '15

Sanat Eserleri Konservatörü ve RestoratörüHangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

2010 yılında Eyüboğlu Eğitim Kurumları'nda orta öğretimimi bitirdikten sonra İtalyan Lisesi'ne başladım ve 2015 yılında mezun oldum.

İtalyan Lisesi'nde okumayı neden tercih ettiniz?

Küçüklüğümden beri sanata ilgim büyük. Resme ve müziğe olan bu eğilimlerimi zenginleştirebilecek olan İtalya ve kültürüne kendimi çok yakın hissettim. Hislerimi ve heyecanlarımı dinledim. Çok isteyerek ve aklımda başka bir alternatif olmaksızın İtalyan Lisesi'ne kayıt oldum.

Kendinizden bahseder misiniz?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Bölümü'nü 2015’te birincilikle kazandım ve 2019 yılında yüksek onur derecesi ile mezun oldum. 2017 yılında Peggy Guggenheim Müzesi'nin eğitim departmanında müze asistanı olarak çalıştım. Ardından 2018 yılında Sakıp Sabancı Müzesi'nin restorasyon departmanında staj yaptım. 2019 yazında tekrar Guggenheim'a bağlı olarak Venedik Bienali'nin Amerikan Pavyonu'nda kültürel aracı olarak çalıştım. 2019 yılında İtalyan Hükümeti'nin başarı bursu ile Roma'da, La Sapienza Üniversitesi'nde “Scienze e Tecnologie per la Conservazione dei Beni Culturali” yüksek lisans programına başladım ve halen burada eğitimime ve kültürel mirasın korunması üzerine çalışmalarıma devam etmekteyim.

İtalyan Lisesi'nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

Hala mezun değilim, olmak da istemiyorum. Omuzumda bana güç veren bir el gibi her zaman benim yanımda. Dante’den Manzoni’ye, Michelangelo’dan Bernini’ye, neler öğrendiysem şu an tam içindeyim ve öğrenmeye devam ediyorum. Tomtom Sokak ve ine çıka erittiğimiz merdivenler, dostluklar, anlar, anılar… Minnet ve biraz da romantizmle İtalyan Liseli olmaktan gurur duyuyorum.

Bir okuldaşımız size nasıl ulaşabilir?

Okuldaşlarım bana Linkedin hesabımdan (https://www.linkedin.com/in/zeynepalp1/) ya da zeynepalp1996@gmail.com e-posta adresimden ulaşabilirler.