Search

Telga Südor Mendi '89

Tasarımcı, Akademisyen ve İş İnsanı


Hangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

1985-1989 döneminde İtalyan Lisesi’nde okudum. Yaşamımın en özel ve güzel dönemlerinden biri olduğunu düşünüyorum her zaman.


İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Seçimimde en belirleyici etken İtalyan kültürü ile iç içe olmuş olmam. Annem ve babamın İtalya’da eğitim için bulunmalarından dolayı Perugia’da doğdum ve ilkokula kadar İtalya’da yaşadım. Sonrasında da hiçbir zaman İtalya’dan kopmadım. Bunun yanında sanatçı bir ailenin kızı olmam da elbette diğer etkendi. İtalyan Lisesi her ne kadar Fen Lisesi olsa da öğrencilerin yaratıcı taraflarını ortaya çıkarmasını sağlayan fen, sanat, hepsini bir bütün olarak gören bir eğitim kurumu olması öncelikle tercih nedenlerinden biri oldu. Ayrıca annem Gülseren Südor da aynı dönemde okulda resim öğretmenliği yapıyordu.


Kendinizden bahseder misiniz?

İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Sahne ve Görüntü Sanatları Dekor Kostüm Bölümü’nden mezun oldum. Sonrasında burs alarak Norveç Bergen Vestlandets Kunstakademi’de Resim Bölümü’nde ve aynı anda Bergen Kunsthandverk Skolen da İç Mimarlık Bölümü’nde yüksek lisans yaptım. Türkiye’ye döndüğümde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Görsel ve Çevresel Sanatlar’da başka bir yüksek lisans daha tamamladım. Hem yüksek lisans yaparken hem de sonrasında uzun yıllar üniversitelerde dışardan İç Mimarlık ve Sanat Yönetimi bölümlerinde ders verdim ve hala devam etmekteyim. İç mimarlığa, tasarıma ve küratörlüğe devam ediyor ve kendi sanat galerimi (Galeri Diani) yönetiyorum. Dışarıdan çok yoğun ve zor gibi görünse de hepsi bir bütün olarak değerlendirilmesi gereken konular. Tıpkı İtalyan Lisesi’nde bize aşılanmak istenen bütünsellik gibi.


İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

Düşünce yapımın temelini oluşturması gibi lisemizin sosyal yaşamımdaki önemi de çok büyük. Sosyal yaşamımdaki vazgeçilmez dostlarımın çoğu lise arkadaşlarım, hatta çocuklarımızla beraber kocaman bir aile gibiyiz. İşyerim yani sanat galerim de okulumuzdan yüz metre ileride. Bu yakınlık çok enerji veriyor bana. İtalyan Lisesi öğrencileri galeriye uğrayıp, sergileri gezip sanatla yakınlaşıyorlar. Pandeminin bitmesini en çok genç okuldaşlarımızın heyecanla eserlerle karşılaşmaları için bekliyorum.


Bir okuldaşınız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Okuldaşlarımız sanat ve sanat eğitimi için, sergileri gezmek ve elbette tasarım hakkında bilgi almak için bana ulaşabilirler. Okulumuza çok yakınım ve telefon numaram Galeri Diani web sitesinde (www.galeridiani.com) bulunmakta. Instagram’dan da ulaşabilirler elbette. Tüm okuldaşlarım için elimden geleni yapacağımı bilmenizi isterim.