Search

Selin Alemdar '98

Fotoğrafçı

Hangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

94'de İtalyan Kız Ortaokulu'nu bitirdikten sonra İtalyan Lisesi'ne geçtim ve 98'de mezun oldum.

İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Önümde iki okul seçeneği vardı: Fransız ya da İtalyan. 11 yaşında anneme hangi içgüdüye ve neye dayanarak İtalyanca istediğimi söyledim bilmiyorum, ama geriye dönüp baktığımda kendim için doğru seçimi yaptığımı düşünüyorum.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Lise 1'de sinema okumaya karar vermiştim. Görüntü yönetmeni olmayı kafama koymuştum. Bunun için iyi bir fotoğraf portfolyomun olması gerekiyordu. Liseyi bitirdikten sonra fotoğraf daha hoşuma gitmeye başladı ve Roma'da Istituto Superiore di Fotografia'da 3 sene fotoğraf eğitimi ve Istituto Europeo di Design'da da 1 sene "Fotoğrafta Styling" dersi aldım. Oradaki hocam beni Milano'nun en tanınmış fotoğrafçılarından Giovanni Gastel'in yanına staja yolladı ve gidiş o gidiş, Milano'da 5 sene yaşadım.


Dünyanın en büyük fotoğraf ajansı Getty Images'ın 4 sene Milano ve İstanbul fotoğrafçılığını yaptım. Fotoğraflarım The New York Times, The Guardian, Huffington Post gibi uluslararası basında yer almasının yanı sıra Türkiye'de Marie Claire, L'Officiel, Harper's Bazaar, Vogue, Elle gibi dergilerle de çalıştım.

İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

Eğer bugün kendimi bir dünya vatandaşı gibi hissediyorsam, kültür ve sanatın üzerimdeki etkisi beni daha iyi ve duyarlı bir insan haline getiriyorsa, insanlara önyargısız yaklaşabiliyorsam bunun sebebi İtalyan Lisesi ve bana verdiği vizyondur.

Bir okuldaşımız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Emaillerime sık bakıyorum. selinalemdar@gmail.com 'dan ulaşabilirler.