Search

Sedef Bulat '93

Okul Yöneticisi ve Eğitimci


Hangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

1989 yılı İtalyan Kız Ortaokulu, 1993 yılı IMI mezunuyum.


İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Özellikle 1983-85 yıllarında İtalyanca şarkılar ve gösteriler televizyonda çokça yayınlanırdı. Sanırım eve video yeni alınmıştı, bu şarkıları kaydedip tekrar tekrar seyredip ezberlediğimi çok iyi hatırlıyorum. Bence İtalyanca’nın melodik yapısı ve müziği, İtalyan Lisesi’ni seçmemde büyük rol oynadı.


Kendinizden bahseder misiniz?

Mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’ne giriş yaptım. Hayatımın hiçbir döneminde tek bir iş yapmadım; okurken yarı zamanlı olarak turizm şirketinde çalıştım. Daha sonra ise Profesyonel Turist Rehberi kokartı alarak tur rehberliğine başladım. Tabi doğal olarak üniversite hayatını biraz – 3 sene kadar – uzattım ama zaten fiziği 4 senede bitirenlere iyi gözle bakmıyorlar bu hayatta. 2000 yılının ortalarında Aria (daha sonra Avea) adlı İtalyan ortaklı telekomünikasyon şirketine geçiş yaptım. 2003 senesi başlarında iş değiştirme kararı aldım ve o dönem eski İtalyanca öğretmenime rastladım. Branşımın Fizik olduğunu öğrenince iş teklifinde bulundu ve 3 hafta sonra kendimi Galileo Galilei İtalyan Lisesi’nin fizik öğretmeni olarak buldum. Çok kıymetli olduğunu düşündüğüm bu okul ortamında birçok eski mezunla birlikte çalıştık. Okulda 7 senesi idarecilik ile geçen 13 senenin ardından, 4 yıldır İtalyan Lisesi mezunlarının kurmuş olduğu İTA Okulları’nın müdürü olarak çalışmaktayım.


İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

İtalyan Lisesi ve İtalyanca hayatımın tüm akışını etkiledi desem doğru olur. Hayatımı gözden geçirdiğimde, tüm işlerimi İtalyanca’yı kullandığımı gördüğümde, bu dili ve okulumu ne kadar sevdiğimi, bana neler kattığını anlıyorum. Hatta son 17 senemin okul çatısı altında geçmesini de bu sevgiye bağlıyorum. Kendimi okulda hep mutlu hissettim ve tüm çabam, şu anki öğrencilerim için de aynı ortamı yaratmak. Her dönemin gerekleri ve şartları farklı tabi ama sevgi baki.


Bir okuldaşınız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Eğitimle ilgili her konuda ve İtalya’daki eğitim süreçleri ile ilgili her türlü soru veya sohbet için okuldan, bulatsedef@gmail.com adresimden veya sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirler.