Search

Prof. Dr. Tosun Tosun '84

Diş Hekimi, Akademisyen


1965 yılında Beşiktaş’ta dünyaya geldim. Haliyle koyu bir BJK taraftarı ve kongre üyesiyim.

Hayatımın en güzel günleri ve anılarını yaşadığım İtalyan Lisesi’ne 1976 senesinde başlayıp 1984 yılında maalesef latince terennüm edemeden bitirdim. IMI’lilerin hemen hatırlayacakları Mezunlar Derneği eski Başkanı ve turizmci Ali Onaran, profesyonel yönetici Zeynep Bodur, yazar Filiz Bakkalbaşı Özdem, takı tasarımcısı Meltem Tarhancı benim dönem arkadaşlarımdır.


Lise mezuniyeti sonrasında İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi’nde okuyarak 1989 yılında dişhekimi oldum. Bu esnada 1984 sonunda girdiğim bir sınav ile Turizm Bakanlığı’ndan profesyonel turizm rehberi sertifikası alarak öğrencilik hayatım boyunca ek meslek olarak İtalyanca ve İspanyolca rehberlik yaptım. Aynı yıl İ.Ü. Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda 1997’ye kadar süren doktora programına katıldım ve tezimi sunarak Dr.Med.Dent. ünvanı aldım.


Doktora sırasında bir burs kazanarak 1992-93 senelerini Padova Üniversitesi’nde cerrahi stajı yaparak geçirdim. İ.Ü. Dişhekimliği Fakültesi, Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda 1990-2002 periyodunda Araştırma Görevlisi olarak çalıştım. 2003 yılında Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Bilim Alanında Üniversite Doçenti ünvanı aldım.

O dönemde gerçekleştirdiğim çalkantılı boşanmanın da etkisiyle Doçent olduğum sene elde olmayan sebeplerle üniversiteden ayrıldım. Bu süreçte Mezunlar Derneği’mizdeki çalışmalara bir fiil katılarak Casa Nostra projesini hayata geçirmiştik. Ve hoş tesadüfler neticesinde kendisi de Exalunni’de volonter olan, IMI’den bir dönem küçüğüm Meltem Totrakan ile hayat arkadaşlığı yapma yolunda adımlar attık. İki yıl sonra yaşamımın en güzel hamlelerinden birini yaparak 2005’te Meltem ile evlendik (işte IMI’nin faydaları :)). 2006 senesinde kızımız Ayşe dünyaya geldi.


Üniversiteden ayrılmış olmama rağmen akademik hayattan hiç kopmadım, Reading-İngiltere’de Botox Proficiency (2009), Dermal Filler Proficiency (2011) eğitimleri aldım; Aachen Üniversitesi, Dental Laser Center’da laser üzerine Mastership (2010-11) yaptım ve 2013-14 öğrenim döneminde Cenova Üniversitesi’nde laser üzerine master yaparak Master of Science (MSc) ünvanı aldım ve 2011-16 yılları arasında Cenova Üniversitesi Tıp Fakültesi, Dipartimento di Scienze Chirurgiche e Diagnostiche Integrate bölümünde Professore a contratto ünvanı ile öğretim üyesi olarak; 2015-16 yıllarında Pisa Üniversitesi, Istituto Toscano’da "Professore a Contratto" ünvanı ile öğretim üyesi olarak vazife yaptım.

2016 yılından beri Plovdiv Üniversitesi, Dişhekimliği Fakültesi’nde Visiting Professor ünvanı ile ders vermekteyim. 2017’de gelen bir teklifi değerlendirerek İstanbul Aydın Üniversitesi, Dişhekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev aldım. 2018 yılında Profesörlük kadrosuna atandım ve sonunda gösterdiğim performans nedeni ile Dekanlık görevine getirildim. Halen Dişhekimliği Fakültesi Dekanlık görevime devam ile ayrıca International Team for Implantology (ITI) Fellow ünvanına, Laser and Health Academy Expert Clinical Lecturer ve Advanced Instructor ünvanlarına, Deutsche Geselschaft für Orale Implantologie (DGOI) Certified Expert in Oral Implantology ünvanlarına sahibim. Science Citation Index’e giren bilimsel dergilerde ve ulusal dergilerde makalelerim yayınlandı; üniversitelerde, kurslarda, kongrelerde konferanslar verdim.


Türk Dişhekimleri Birliği, Türkiye Fikir ve Kültür Derneği ve tabii ki İtalyan Lisesi Mezunlar Derneği üyeliklerim vardır. İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Portekizce terennüm ederim.

Copyright © 2020 - İtalyan Liseliler Derneği - Her Hakkı Saklıdır.