Search

Op. Dr. Zeynep Civelek Çaynak '93

Tıp DoktoruHangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

1985-1989 İKO, 1989-1993 İtalyan Lisesi’nde okudum.

İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Benden 3 yaş büyük ablam Ayşe Nazlıca’yı takip ettim. Ailemiz çok zengin bir kültüre ait bu güzel dili öğrenmemizi istemişlerdi. Ayşe okulda çok mutluydu. Ben de bu nedenle tercih ettim. Bizim zamanımızda kolejlere çok küçük yaşta girildiği için seçimlerimizde ailelerimizin rolü ve kararı sanırım daha önemliydi.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Çok küçük yaşlardan beri doktor olmak istiyordum, sınıfımızda fen ağırlıklı sınava hazırlanan çok az kişi vardı. Hazırlanma sürecim çok zorlu geçti. Bursa Uludağ Tıp Fakültesi’ni kazandım. Evimden uzak başka şehirde olmak hiç bana göre değildi. İki sene okuduktan sonra Marmara Üniversitesi’ne yatay geçiş yaptım ve 1999’da mezun oldum. O zamanki adıyla Okmeydanı SSK’da 6 sene asistanlık yaptıktan sonra Genel Cerrahi uzmanı oldum. Üç sene daha devlette çalıştıktan sonra 2009’da özel hastaneye geçtim. Halen Levent Bayındır Hastanesi ve Gayrettepe Florence Nightingale’de çalışmaktayım.

İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

Tıp fakültesinde okurken latin kökenli bir dil bildiğim için kendimi çok avantajlı hissettim. Arkadaşlarıma göre çok daha hızlı öğrendim ve başarılı oldum. Böyle güzel bir dile sahip olmak kültürel açıdan beni zenginleştirdi. Bizler dışa dönük, özgüvenli ve sanata düşkün yetiştirildik. Çocuklarıma ninni olarak sevgili hocamız Elisabetta di Stefano’nun öğrettiği Verdi eserleri, napoletanlar söyleyen bir anne oldum. Şimdi çocuklarımın ikisi de sanat eğitimi görüyorlar. Yurtdışına gittiğimizde alışverişten değil müze gezip opera bale izlemekten zevk alan bir aileyiz. İtalyan Lisesi’nde okumuş olmamın bunda katkısının çok büyük olduğunu düşünüyorum.

Bir okuldaşımız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Genel Cerrahi branşında tedavisini yaptığımız bölge listesi oldukça geniş. Ben ağırlıklı olarak meme hastalıkları, proktoloji ( hemoroid vs), tiroid, safra kesesi , cilt ve cilt altı tümörlerinin cerrahi tedavisini yapıyorum. Ameliyat sonrası hastalarımla irtibatı kesmeyen, ulaşılabilir olmayı seven bir hekimim. Tüm okuldaşlarım bana cep telefonumdan ulaşabilirler. Sadece kendi branşım değil diğer konularda da seve seve yardımcı olurum.

Copyright © 2020 - İtalyan Liseliler Derneği - Her Hakkı Saklıdır.