Search

Nezih Olcay '66

İLD Kurucu Başkanı


Hangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

İtalyan Lisesi’ne 1959 yılında başladım ve 1966 yılında mezun oldum.

İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Açıkçası temel tercih yabancı dilde eğitim yapan bir okulda öğrenimime devam etmekti. Bu konuda ilkokul müdürüm aileme ısrarla bu yönde tavsiyede bulunmuş ve bu öneri ailem tarafından da benimsenmişti. O yıllarda popüler olan dil daha çok Fransızca idi. Bu nedenle ilk akla Galatasaray Lisesi gelmiş olmasına rağmen yatılı olması sebebiyle bundan vazgeçildiğini hatırlıyorum. İtalyan Lisesi tercihi ise çocukları IMI’de okuyan ve okuldan çok memnun olduklarını söyleyen bir aile dostunun tavsiyesi sayesinde oldu. Sanıyorum bu tercihte o tarihte bizim okulun diğer yabancı okullara nazaran daha ucuz olmasının da payı olmuştur. İyi ki böyle olmuş.


Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Liseden sonra İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme / Maliye bölümünden 1970 yılında mezun oldum. Önce kısa bir süre İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda çalıştım. Sonra 1971 yılı başlarında o sıralar henüz üretime başlayan FIAT-KOÇ ortaklığı TOFAŞ şirketinde işe başladım. Bizim kuşağı çokça yansıtan “otur oturduğun yerde” alışkanlığı sonucunda 36 yıl aynı şirkette çalışıp 2007 yılı sonunda yaş haddinden emekli oldum. TOFAŞ’ta bu dönemde Muhasebe ve Mali İşler Müdürü, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür ve CFO görevlerinde bulundum. Emekliliğim sonrasında ve halen bazı otomotiv şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği ve danışmanlık olmak üzere çalışmalarıma devam ediyorum. Okul ile ilgili sosyal hayatıma gelince, mezun olduktan sonra üniversite ve iş hayatının yoğun temposu sonucu okul ve okul arkadaşlarımdan kısmen uzaklaşmıştım. Ancak 1980’li yıllarda hayat oturmaya başlayınca yeniden birçok arkadaş ile görüşmeye başladık ve sayımız arttıkça bu bizde Sevgili Hocamız Ayten Cebeci’nin de teşvikleri ile İtalyan Liseliler Derneğini kurma fikrini oluşturdu. Derneğin resmi kuruluşunu 1986 yılı sonlarında gerçekleştirip ilk büyük buluşmamızı yüzü aşkın bir katılımla 11 Nisan 1987 tarihinde yaptık. Derneğin kurucu ve ilk başkanı olmak benim için her zaman gurur kaynağı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

IMI’nin benim hayatımdaki yeri çok büyüktür. İş hayatıma ülkenin en önemli şirketlerinden birinde başlamam önce İtalyanca sayesinde olmuştur. İnsan okul yıllarında iken pek farkına varmıyor ama İtalyan Lisesi bizlere sadece klasik eğitim vermekle kalmayıp sanat, kültür, sosyal ilişkilerde özgür, eleştirebilen ve ayrımcılık bilmeyen bir yaşam tarzını benimsetmiştir. Derneğimizin “İtalyan Liseli olmak bir ayrıcalıktır” sloganı öyle düşünülüp taşınılıp benimsenmiş bir slogan değil yaşanmışlıkların bir sonucu olarak doğmuştur.

Bir okuldaşımız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Bu konuda bir sınır elbette olmaz. Hangi konuda olursa olsun kapım daima açıktır. Mail adresim: nezih.olcay@yahoo.com .