Search

Mualla Erkut '65

İtalyan Liselilerin Mualla Ablası

Hangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

1957 senesinde İtalyan Kız Ortaokulunda yatılı olarak eğitime başladım. 1961-62 döneminde İtalyan Lisesi’nde eğitime devam ettim ve 1964-65 döneminde ise mezun oldum.


İtalyan Lisesi'nde okumayı neden tercih ettiniz?

İlkokul bitince babam arkadaşı olan Celal Alnıgeniş’e (İtalyan Kız Ortaokulu Türk Müdürü) beni hangi okula vermesi gerektiğini sormuş ve aldığı cevap “Tabii ki benim okula” olmuş. Ortaokul bitince İtalyan Lisesi’ne gittim ve mezun oldum. Büyüklerin kararı ile gittiğim okul benim kimliğimin oluşmasında önemli rol oynadı.

Kendinizden bahseder misiniz?

Lise bittikten sonra İtalya’da okumak üzere hazırlık yapmaya başladım. O zamanlar döviz imtihanlarına girip kazanmak gerekiyordu. Ben de girdim, ama o sırada babam bir iş kazası geçirdi ve uzun süre hastanede tedavi gördü. Ben de ailemin yanında kaldım. İyi de oldu. Şimdi İtalya’ya turist olarak gidiyorum. Bir müddet sonra evlendim, bir erkek ve bir kız çocuğum oldu. 20 sene sonra boşandım ve Vakko’da çalışmaya başladım. Dekorasyon Bölümü Müdürü oldum. Bay Vitali Hakko benim hocam oldu ve bana çok emeği geçti. Ben bu konudaki alt yapımı Bay Vitali sayesinde kazandım. Hakko ailesi her zaman bana karşı çok sıcak ve saygılı oldu. Vakko’da çalışırken müşteri olarak gelen şu anki kocamla karşılaştım. Uludağ’da tanıştığım Avusturya Liseli bir talebeydi. İki okulun tatil için dağa gitmesi bana ikinci evliliğimin yolunu açmıştı. 33 senedir evliyiz. İlk eşimden olan oğlum Sakarya Üniversitesi’nde Doçent ve Profesörlük bekliyor. Kızım ise T.C. Tiran Büyükelçisinin eşidir. Biri kız, diğeri erkek iki de torunum var. Okul arkadaşlarımla iki sene öncesine kadar her hafta öğle yemeğinde buluşuyorduk ancak koronadan beri sekteye uğradı. 2000 senesinde Vakko’dan emekli oldum ve birçok sivil toplum kuruluşunda çalıştım.

İtalyan Lisesi'nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

İtalyan okulları sörler ve lise iyi ki gitmişim dediğim yerlerdir. Sörlerde yatılı okumak başka bir dünyayı yaşamak demektir. Kitaplar yazsam anılar bitmez. Yastık savaşları, bulaşık yıkamalar, bahçede oynamalar, ceza almak, arkadaşlarla yatakhanede çene çalarken yakalanmak gibi. Ardından lisede kız/erkek karışık okumaya başladık. Bu da ayrı bir tecrübe oldu. Türk ve İtalyan hocalarımız bize geniş bir bakış açısı kazandırdı. Hepsine müteşekkirim. Acı ve tatlı günlerimiz oldu, ama her dakikası altın değerinde. Bir buçuk lisan, başka bir medeniyeti, kültürü ve geleneklerini öğrendik. Beni ben yapan ailemden sonra bana formasyon veren bu okullardır. Kaybettiğimiz okuldaşlarımıza rahmet diliyorum ve kalanlara da sağlıklı mutlu uzun ömürler diliyorum.


Bir okuldaşımız size nasıl ulaşabilir?

Okuldaşlarım sıcak bir kucak, güvenilir bir dert ortağı ve dost aradıklarında bana telefonumdan ulaşabilirler.