Search

Latife Delikanlı Baştuğ '64

İş İnsanı ve STK YöneticisiHangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

İtalyan Lisesi’nde 1955 ila 1964 yılları arasında okudum.

İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Orta halli bir memur kızı olarak diğer kolejlere nazaran da ekonomik olan bu liseye lisan öğrensin diye beni yazdırmışlardı. İyi ki öyle olmuş. Lisemiz benim ufkumu açtı ve tüm hayatımda bana yol gösterici oldu. Sanat olsun, dostluk olsun, arkadaş edinme olsun hepsi okul sıralarında bizlere işlendi. Güzel bir genel kültür mayası ile hayata atıldık.


Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Liseden mezun olduktan sonra Hukuk fakültesine devam ettim ama son sınıftan ayrıldım. Bir İtalyan firması olan Tofaş’ta çalışmaya başladım. Daha sonra reklam dünyasında Ajans Ada’nın yönetim kurulu başkanın asistanlığını yaptım. Prizma Reklam Ajansı’nın kuruluşunda görev aldım ve daha sonra da 30 yıl kendi matbaamı işlettim. Toplam 50 küsur yıl aktif olarak çalıştım. Bana sosyalleşmenin temelini veren okuluma her zaman minnet duydum. Şu anda halen devam ettiğim ve bazılarında aktif rol aldığım 6 vakıf (TLV – Lises – Beceri Kazandırma ; Türk Böbrek Vakfı ; Göz Nurunu Koruma Vakfı ; YEKÜV ; Basmen) ve İLD – Lions – Soroptimist – İstanbul Exlibris Akademi Derneği (20 yıldır başkanıyım) – İtal Art – Türk İtalyan Dostluk Derneği ve GS Spor Kulübü gibi derneklerin üyesi olup halen aktif devam etmekteyim. Aktif rol alarak İtalya’da birçok şehirde ve İspanya’da Exlibris ile ilgili çok etkinlikler organize ettim ve bunlardan bazılarında da jüri üyesi olarak bulundum. Lions’ta ve Soroptimistler’de ise İtalyan ve Alman kulüpleri ile yakın ilişkiler kurulmasında yardımcı oldum. Gerek bu etkinliklerde gerekse sayısı 40’ı aşan uluslararası toplantılarda bulunarak ve bazen tebliğ sunarak ülkemizi her konuda tanıtmaya gayret ettim. Kültür alışverişinde bulundum ve halen devam ediyorum.

İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

İtalyan Lisesi benim yaşam tarzımın temellerini attı ve ben hayatımı bu temel üzerinde geliştirdim. Bana büyük bir aile olma imkanını verdi. Beraber büyüdüğümüz sınıf arkadaşlarımla mesafelere ve senelere meydan okuyarak kardeşten öte birlikte olabilmeyi, kendimden küçük veya büyüklerle sırf okuldaşım oldukları için dost olabilmeyi ve sevgi ile bağlanabilmeyi öğretti.


Bir okuldaşımız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Herkes bana derneğimizden ulaşabilir. Sizlere bir telefon kadar yakınım. Teşekkürler.

Copyright © 2020 - İtalyan Liseliler Derneği - Her Hakkı Saklıdır.