Search

Gülseren Südor

Ressam ve sevgili öğretmenimiz​İtalyan Lisesi’nde 1980’lerin başında başlayan ve 1995’de son bulan öğretmenlik yaşamım boyunca; Hayatıma, sanatıma çok anlam katan öğretmen arkadaşlarım, öğrencilerim, onların aileleri ve olaylar oldu. Her birini emekliliğimden bu yana geçen yirmi beş yıla rağmen hala özlem ve sevgi ile hatırlarım.


1970 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nin, Yüksek Resim Bölümü, Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’ni bitirdikten sonra İtalya’ya eşimle birlikte gidip resim çalışmalarıma önce Perugia daha sonra da Roma’da devam ettim. Kızım, İtalyan Lisesi 1993 mezunu olan, Telga Südor Mendi de, 1970 de Perugia’da dünyaya geldi.


1974 yılında ülkeye döndükten sonra, önce Üsküdar Halide Edip Adıvar ve sonrasında Kadıköy Anadolu Lisesi’nde öğretmenlik yaparken, sonunda 1981 yılında yolum İtalyan Lisesi ile kesişti. O uzun yıllar boyunca aynı gün içinde, İtalyan Kız Ortaokulu’nda, lisede ve İstanbul Üniversitesi’nde ders verdiğim günler oldu. Ama asıl mesleğim ve çok büyük bir tutku ile sevdiğim ressamlığımı hiçbir zaman aksatmadan sürdürüp bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında yetmişin üzerinde kişisel sergi açtım ve sayısını hatırlayamadığım kadar karma sergilere, bienal ve fuarlara katıldım.Sanatçı olma yolunu seçtiğimde ileride yaşamımı sadece resim yaparak nasıl sürdürebileceğimi hiç düşünmemiştim. Ancak, Türkiye’nin yaşam koşulları beni sonuçta ressamlık kadar sevdiğim ikinci mesleğim olan öğretmenliğe yönlendirdi. İyi ki de öyle oldu. Çünkü öğretmenlik bana çok şey öğretti. Öğretirken ben de çok şey öğrendim. Ufkum ve kültürüm genişledi. Yaşamı, insanlığı, dünyayı özümseyerek yaşamayı öğretirken, sanatımın da yolunu aydınlattı. Yıllarca bana çok özel bir yaşam sundu. Ben kendi adıma diyebilirim ki, özellikle İtalyan Lisesi’ndeki öğrencilerimle hem dolu dolu ve hem de eğlenceli geçen çok özel ve güzel günler geçirdim. Umarım onların da anılarında olumlu izler bırakan bir öğretmenleri olmuşumdur.


Şimdilerde her biri ülkemizin her meslekten saygın, başarılı hatta tanınmış bireyleri olan kız-erkek tüm öğrencilerimle hep gurur duydum duymaya da sonsuza kadar devam edeceğim. Çünkü onlar İtalyan Liseli.


ILD’ler; bana görsel sanatların herhangi bir dalı hakkında bilgi edinmek, çocukları ve hatta yakınları için yine görsel sanatlar okullarına giriş sınavları veya sanatçı olma yolunu seçmişler ise sergilere katılma koşulları konusunda başvurabilirler. En önemlisi ise beni atölyemde lütfederek ziyaret ederler ise çok çok mutlu ederler.

Copyright © 2020 - İtalyan Liseliler Derneği - Her Hakkı Saklıdır.