Search

Ege Soley '02

Girişimci ve Yazar

Hangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

1994-1998 arası İtalyan Kız Ortaokulunda, 1998-2002 yılları arasında İtalyan Lisesi’nde okudum.


İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Ortaokul ve lise eğitimimde sadece İngilizce değil bir dil daha öğrenmeyi çok istiyordum. Diğer yandan annemin İtalyan Liseli olması ve babamın da İtalya ile iş yapması ve İtalyanca bilmesi beni zaten ilk adımda bu fikre yaklaştırmıştı. Kolej sınavlarının sonucunda Fransız ve İtalyan okulları arasında kalınca ben de aslında çok düşünmeden doğruca İtalyancayı tercih ettim. İyi ki de etmişim!

Kendinizden bahseder misiniz?

Liseden sonra İngiltere / Canterbury’de University of Kent’te Avrupa Politikası, İtalyanca ve İspanyolca çift ana daldan mezun oldum. Üçüncü yılımda Erasmus ile bir sene Bologna’da farklı sanat tarihi dersleri aldım. Üniversiteden sonra 2007 yılında Paris’e taşındım ve orada dört yıl boyunca bir yandan Paris’in en ünlü çiçekçilerinden olan Pascal Mutel ile çalışıp, bir yandan da Ecole des Fleuristes de Paris’de çiçekçilik ve botanik eğitimi aldım. 2011 yılında İstanbul’a dönüp kendi adımı taşıyan çiçekçimi açtım ve 10 yıla yakındır çiçekçiliğe devam ediyorum. Diğer yandan 2015 yılında sadece Türk ve kadın üreticilerin ürünlerini sattığımız Slow Public’i kurdum. 2019 yazında ilk kitabım “Sakin”, 2020’nin Ağustos ayında da ikinci kitabım “Yakın” yayınlandı. Şu anda hem çiçekçiliği hem mağazacılığı hem de yazarlığı bir arada götürmeye çalışıyorum diyebiliriz. Bunların yanı sıra bir de Mugamag isminde yeni bir kadın platformu kuruyorum (@mugamag) hayatın her alanından kadınlara ilham olmasını dilediğim bir iş. Umarım yakında onu da büyük kitlelerle buluşturabileceğim.


İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

İtalyan Lisesi benim için okuduğum bir okuldan çok daha fazlası. Tüm karakterimin, farklı özelliklerimin ve kendime güvenimin geliştiği, beni ben yapan, üzerimde çok çok büyük emeği olan ve bir parçası olmaktan hep çok gurur duyduğum hayatımın en güzel yıllarının ev sahibi aynı zamanda. Hem arkadaşlarımda hem de uzaktan tanıdığım İtalyan Liselilerden gördüğüm en büyük ve mutluluk verici özellik hepimizin bu güzel okulun kapılarından yaratıcı, farklı ve kendine has insanlar olarak mezun olmamız.


Bir okuldaşınız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Belki çiçekçilik yapmak isteyen belki de farklı alanlarda bir girişime adım atmak isteyen arkadaşlarım olursa elimden geldiğince yardım etmek isterdim. Diğer yandan bu ülkenin kadınları için ilham verici fikirlere de her zaman açığım! Bana @egemuga instagram hesabımdan veya egesoley@gmail.com mail adresimden ulaşabilirler.