Search

Dr. Necat Kanat '66

1946-2006

Tıp Doktoru

1946 yılında Doğu Türkistan / Kaşgar’da dünyaya gelen Necat Kanat, (hala devam eden) Çin baskısının artık dayanılamayacak bir boyuta gelmesi neticesinde 1951 yılında gerçekleştirilen büyük göç parçasının içinde yer aldı. Filmleri aratmayan bir hikaye eşliğinde Himalayalar üzerinden Hindistan oradan hayatının kadını Nesrin Kanat’ı bulacağı İstanbul / Aksaray’a arkalarında kayıplar bırakarak ulaştı.

1957 yılında kapısından girdiği İtalyan Lisesi’nin hayatının en önemli parçası haline geleceğini acaba o ilk gün hissetmiş miydi bilinmez ama, İtalyan Lisesi ile şekillenmeye başlayan öğrenim hayatı, onu İtalya’nın en eski ikinci Üniversitesi olan Padova Üniversitesi’nin Tıp Fakültesine taşıdı. Çocukluk aşkını da yanına alıp orada hayatına devam eden Dr. Kanat 1983 yılına kadar Padova’da çalıştı ve sonrasında yurda geri döndü.


Gerek mesleki anlamda gerekse de sosyal anlamda ülkedeki İtalyanlar ile sürekli iletişim halinde olan ve onların sorunlarına da çözüm üretmek için çabalayan Necat Kanat aynı zamanda İtalyan Konsolosluğu’nun da fahri doktorluk görevini de üstlenmişti. Hayatı boyunca İtalyan Lisesi’ni ve İtalyan kültürünü herkese aşılamaya ve sevdirmeye ( çok da zor olmasa gerek değil mi J) çalışan, özellikle gençleri daha aktif olmaya hep sevk eden Necat Kanat, tamamen sevgi üzerine ortaya koyduğu bu çabalarının karşılığında, 2006 senesinde Ordine della Stella della Solidarieta' Italiana nişanına layık görülerek ‘’Cavaliere’’ ünvanı almıştır.


Derneğimizin ilk üyelerinden olan Dr. Necat Kanat farklı zamanlarda derneğimizde yönetim kurulu üyeliği de yapmıştır. Oğlu İlter ve kızı İdil de İtalyan Lisesi mezunu ve dernek üyesiyken, babalarından kalan mirası yönetim kurullarında da görev alarak sürdürmektedirler.Copyright © 2020 - İtalyan Liseliler Derneği - Her Hakkı Saklıdır.