Search

Dr. Ayşe Ece Yücel '06

Tıp DoktoruHangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

2006 yılı Maturita' mezunuyum.

İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

İtalyan kültürünün Türkiye’deki mevcut tüm yabancı okullardan daha çok karakterime, meraklarıma ve ruhuma hitap etmesi nedeni ile puanımdan bağımsız benim için en çekici olan okulu o yaşta herhalde hissi kablelvuku ile tercih ettim.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

İtalyan Lisesi’nden maturita ile mezun oldum. Floransa Üniversitesi Tıp ve Cerrahi Bilimler Fakültesi’nin iki aşamalı sınavını geçerek tıp eğitimime Floransa’da başladım. Eğitim hayatım boyunca çok yabacı dil yetkinliğine sahip biri olmanın avantajını yaşayarak Avrupa ve Türkiye’de pek çok klinikte çalıştım ve gözlemlerim sonucu cerrahiyi seçmeye karar verdim. 2013 yılında Tıp Fakültesi’nden mezun oldum. Pazarlama ve klinik araştırmanın iç içe olduğu global bir ilaç

firmasında immünoterapi ve onkoloji alanında global ve ulusal projelerde yer alarak kurumsal tecrübe edindikten sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı’nı kazanarak ilgi alanım olan cerrahi bir branş seçtim. Şu an toraks / göğüs cerrahisini ana bilim dalında cerrahi uzmanlık eğitimimi tamamlamaktayım. Bunun yanı sıra her zaman sanat ve gastronomiye meraklı oldum. Yiyecek kalitede çikolata neden yok fikri ile çıktığım yolda “art and chocolate” konsepti ile Türkiye’nin ilk ve tek adaptojenik doğal çikolata markası Vena Cava Adaptogenic Artisan Chocolatier’in kurucu ortağı oldum. Hali hazırda mesleğim ve mezun olduğum okullarla ilgili pek çok derneğin aktif üyesiyim.

İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

İtalyan Lisesi benim çok yönlü ve araştırken sosyal olmayı seven yanımı besledi. Bilim ve sanatın yüzyıllar boyunca evrildiği topraklardaki evrensel kültürel zenginlikler, eserler, dillerle tanıştım. Karakterimin şekillendiği yaşlarda aldığımız farklı rafine derslerle lise sonrası hayatımda seçeceklerime dair keşfettiklerim ile bugünkü mesleğim ve işimde katkısı büyük olduğu için benim için lise eğitimin yeri paha biçilemez değerde. Ayrıca ”canım” arkadaşlarımla ve hocalarımla kurduğum dostluklar mesafelere ve yıllara rağmen kopmayan bağlar ile hayatımın her anında İtalyan Lisesi yaşamaya devam ediyor.

Bir okuldaşımız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Bana ne için ulaşacağını ulaşma kararı alan bilir:) İtalya’da üniversiteye gideyim mi? Tıp okumayı seçeyim mi? Cerrahiyi seçeyim mi? Benim veya yakınımın bir sağlık sorunu var? Vena Cava çikolataları ile ilgili her türlü gastronomik-ticari soru öneri ve projeleriniz için İtalyanca öğreniminin yanısıra başka yabancı lisan öğrenmek isteyen Fransızca, Almanca’ya ne zaman başlayayım, okul ile paralel nasıl götüreyim vb... Kısacası her şeyle ilgili herkes bana email adresimden / sosyal medyadan her zaman ulaşabilir.

Copyright © 2020 - İtalyan Liseliler Derneği - Her Hakkı Saklıdır.