Search

Burcu Ural Kopan '96

Yayınevi Sahibi & Editör

Hangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

1996 yılında mezun oldum. İtalyan Kız Ortaokulu'ndan geçtiğim için okula geliş yılım 1992. 


İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Sanırım bunda babamın İtalyanca'ya ve İtalya'ya duyduğu ilgi ve sevgi büyük. Hem İtalyan

Lisesi'nde okuyan arkadaşları olmuş. Hem de işi gereği sık sık Bologna Çocuk Kitapları Fuarı'nı ziyaret etmiş. İtalya'yı hep çok sevmiş. Hala da sever.


Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben 1996 yılında liseyi bitirdikten sonra bir sene AFS öğrenci değişim programıyla

Belçika'ya gittim. Orada Flaman bir aile yanında 11 ay kaldım. Flamanca öğrendim. Gitmeden burada Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Bölümü'nü kazanmış ve dondurmuştum. 1997 yılında Belçika'dan döndüm ve İktisat okumaya başladım. Okulu bitirdim. 2001 yılında mezun olduktan sonra yayınevlerine çeviri ve editörlük işleri yapmaya başladım.

2003 yılında da ailecek bir yayınevi kurduk. Ona kedimiz MARSIK'ın adını verdik. Aynı dönem babamın adıyla bir de kitabevi açtık. Bu kitabevi ağırlıklı olarak çocuk kitapları ve oyuncakları satan bir yer. Ona da babam Yalvaç Ural'ın adını verdik: “Yalvaç Abi Kitabevi”. Ben de kurulduğu günden beri her ikisinin başındayım. Bu sene 17. yılımız bitti. Çocukların hayatına dokunmak çok güzel bir şey.

İki sene önce devletin "ikinci üniversite" adını verdiği programla da iki yıllık Çocuk Gelişimi bölümü okudum. Şu anda da yine aynı programla İstanbul Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Felsefe

öğrencisiyim. Marsık Kitap'taki editörlük faaliyetlerim devam ederken, başka kuruluşlar için

de çocuk kitapları üretiyorum ve üretilmesine katkı sağlıyorum. 2004 yılında Yekta Kopan

ile evlendik ve tontiş mi tontiş iki kedimiz var.

İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

İtalyan Lisesi'ni düşününce yüzüm gülümser. Beni romantik bir duygu kaplar. Bence benim katı taraflarımı yumuşatmış, hayata biraz daha farklı bakmamı ve sanata, felsefeye merak duymamı sağlamıştır. Hele bir de kız orta okulundan çıkmış ve daha disiplinli bir ortamdan gelmiş biriyken… Ayrıca çocuk yayıncılığının kalbi Bologna'da attığı için ve İtalyan yayıncılarla da çalıştığım için İtalyan Li̇sesi mezunu biri olmak bana her zaman avantaj sağlamıştır. Onlarla çabuk kaynaşır ve iş ilişkisi geliştiririm.

Bir okuldaşımız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Bana Instagram’dan ulaşabilirler. Oradaki adım @editmars. Doğrudan mesaj yazarlarsa onları geç de olsa mutlaka yanıtlarım. İşle ilgili bir konu olabilir, başka bir konu da olabilir.