Search

Berna Poyraz '87

Serbest Muhasebeci Mali MüşavirHangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

1979-1983 dönemi İtalyan Kız Ortaokulu, 1983-1987 yılları arasında ise İtalyan Lisesi’nde okudum.

İtalyan Lisesi'nde okumayı neden tercih ettiniz?

İlkokulu bitirir bitirmez dönemin yönetmelikleri gereği tüm kolejler için ayrı ayrı sınava girip birkaç tanesini de asilden kazanmıştım. Ancak ilkokuldaki en samimi arkadaşımın annesinin İtalyan olması, beni ve ailemi bu okul için yüreklendirmelerini dün gibi hatırlarım. Bu harika aileye her zaman müteşekkir olacağım bu okulda okumama vesile oldukları için.


Kendinizden bahseder misiniz?

Liseden 1987 senesinden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden 1991 yılında mezun oldum. Üniversiteye başlamam ile birlikte part-time çalışmaya da başladım. Amacım gerçek hayatta yaşananlar ile teorik öğretilerin ne kadar birbiri ile örtüştüğünü deneyimlemek idi. 2002 senesine kadar aynı firmanın tüm departmanlarında çalışarak çok farklı deneyimleri tecrübe cüzdanında biriktirdim ki bu şu andaki mesleğimde bana inanılmaz derecede fayda sağladı. 2000 senesinde Mali Müşavirlik belgemi almış 2002’de artık kendi ofisimin olması gerektiğine inanmıştım. İlk başladığım yıllarda bana kolej okumuş, sanat yönü yüksek olan bir okuldan mezun olan bir kişinin muhasebe ile ne işi olur cümlesini duymadığım bir gün bile olmadı. Ancak sektör, lisan bilen, kaliteli bilgiye ulaşmak isteyen yabancı yatırımcıya gerekli desteği sağlamakta zorlanıyordu. Özellikle İtalyan yatırımcılar vergiyi, yatırım planlamalarını kendi lisanlarında konuşmak istediklerinde bu lisanı bilen kişi sayısının azlığı bu meslekte ilerlememe çok büyük fayda sağladı. Şu anda çok sayıda İtalyan, Fransız, İspanyol firmanın müşavirliğini ve danışmanlığını yürütmekteyim. İşim ve lisanım mükemmel bir ikili oldu hep benim için. İtalyan Lisesi zaten kendi öğretisinde sosyalliği bulundurduğu için adlarını tek tek sayamayacağım kadar çok sayısız dernek üyeliklerim ve aktif görevlerim oldu ve olmaya da devam ediyor.


İtalyan Lisesi'nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

Okulumuzu hayatımdaki gerçek ve saf dostluğu bulduğum, harika anılar biriktirdiğim, kişiliğimin olgunlaşmasında büyük yeri olan gerçek bir eğitim yuvası olarak tanımlayabilirim. Bence en değerli öğretisi ise empati kurmayı ve çok yönlü düşünmeyi öğretmesidir ki bugün insanlığın en temel ihtiyaçlarından olduklarını düşünüyorum.

Bir okuldaşımız size nasıl ulaşabilir?

Okuldaşlarımız bana her zaman email adresimden

(bernap@bernapoyraz.com ) ulaşabilirler. Ne için olduğunu söylememe sanırım gerek bile yok malum hepimizin yolu bir gün vergi ile kesişir mutlaka. Ama siz bunları hiç dert etmeyin. Sıcak bir espresso içerken de vergi konuşmanın dayanılmaz hafifliğini yaşarsınız bizim ofisimizde :)