Search

Ata Uzunhasan '00

Galata Business Angels Genel Sekreteri​

Hangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

1992’de bir çocuk olarak girdiğim okulumdan 2000’de çok mutlu bir genç olarak mezun oldum.


İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Nedenini anımsamasam da ilkokulun son yıllarında, “İtalyan Lisesi’nde okuyacağım” dediğimi çok net hatırlıyorum. Belki adı havalı geliyordu, belki de babamın İtalyan takım elbiseleri aklımda kalmıştı. Okulun binasıyla tanıştıktan sonra, mimarisinden ve binanın içindeki aydınlıktan çok etkilenmiştim. Neredeyse bana açık havada kurulmuş bir okul gibi gelmişti. Şimdi dönüp baktığımda, aslında çok iyi nedenler olduğunu görüyorum, moda ve mimarinin.

Kendinizden bahseder misiniz?

Koç Üniversitesi’nde İşletme ve Ekonomi bölümlerini bitirdikten sonra 2005 yılında PricewaterhouseCoopers (PwC) denetim bölümünde çalışmaya başladım. Yine PrwC’da 3,5 yıl boyunca danışmanlık yaptıktan sonra, 2010 yılının başında TEB ve Fortis bankalarının birleşmesini yönetecek ekibe katıldım. Sonunda, Türkiye’nin ilk melek yatırım ağı olan Galata Business Angels’ın genel sekreteri oldum. 2016’dan beri Türkiye’nin geleceği olacak girişimlere yatırım buluyorum.İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

İtalyan Lisesi, hayatımın her anında giydiğim bir gömlek gibi oldu. Üniversitede, iş ve sosyal hayatımda hatta askerlikte bile İtalyan Liseli veya İtalyan Ata olarak tanındım. Bunun da çok yanlış olmadığını düşünüyorum çünkü beni ben yapan her şeyi okulumuzda öğrendim. Başta lise ve ondan sonraki tüm hayatımda fark yaratan, solisti olduğum Cervus Olympius müzik grubumuz, okulun tiyatro topluluğu; Carlo Comucci, Maria Vasapollo ve Fabio De Propris gibi ilham veren hocaların bana kattıklarını düşününce kendimi çok şanslı hissediyorum. Ayrıca derslerinde sorun yaşamayan bir öğrenci olarak okulun bana sağladığı özgürlük de okulumuzu tebessümle hatırlamamı sağlıyor.


Bir okuldaşımız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Girişimcilikle ilgilenen veya girişimlere yatırım yapmak isteyen herkes bana ulaşabilir. LinkedIn’i aktif olarak kullanıyorum.