Search

Çağla Kubat '97

Milli Rüzgar Sörfçüsü​


Hangi dönemde İtalyan Lisesi’nde okudunuz?

1989-1997 yılları arasında


İtalyan Lisesi’nde okumayı neden tercih ettiniz?

Yaşım çok küçük olduğu için o yıllarda ailem okul seçimini yapmıştı. Mimar olan annemin İtalyan kültürüne olan hayranlığı ve Türkiye’de çok kişinin bilmediği bir lisanı öğrenmenin bana gelecekte avantaj sağlayabileceği düşüncesi, test sisteminin yoğun olarak öğrencilere aşılandığı ülkemizde, İtalyan lisesi gibi yabancı dil eğitimi veren kolejlerin, bana başka bir vizyon katacağı, bunun dünyaya bakış açımı etkileyeceği görüşü bu kararda etkili olmuştur.


Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben, İtalyan Lisesi’ni birincilikle tamamladıktan sonra İTÜ’nün Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Ancak, ABD ve TOFAŞ’ta yapmış olduğum staj deneyimlerine rağmen Makina mühendisi olarak hiç çalışmadım.

Üniversiteyi bitirdiğim yıllarda, kazandığım 2002 Miss Turkey (ikinci güzeli) olarak, Porto Riko’da, Miss Universe Kainat güzelliği yarışmasında, ülkemi temsil ettim. Güzellik yarışmasında elde etmiş olduğum bu derecemi televizyon dünyasına geçiş için kullandım. Yaklaşık 6 yıl sunuculuk, haber spikerliği ve spor spikerliği ile Kanal D, Cine5, NTV gibi önemli kanallarda ekran önünde çalıştıktan sonra üç önemli dizi projesinde oyunculuk deneyimi kazandım. Özellikle 2 yıl görev aldığım “Arka Sokaklar” dizisi halkımız tarafından çok seviliyordu.

Üniversite yıllarında yarışçılık seviyesine taşımaya karar verdiğim rüzgar sörfü sporunu, Fenerbahçe Kulübü sporcusu olarak yürüttüm. Daha sonraki yıllarda da devam eden sporculuk kariyerim, televizyon kariyerimle eş zamanlı olarak her zaman devam etti. Bu süreçte ulusal ve uluslararası pek çok derece elde ettim ve milli sporcu olarak ülkemi temsil etmeye başladım.

2011 yılında, Kore’de yarışlar sırasında tanışarak hayatı paylaşmaya karar verdiğim eşim Dünya Profesyonel Windsurf Turu Başkanı Jimmy Diaz ile kendi spor akademimizi yani “Çağla Kubat Windsurf Akademy” kurduk ve windsurf eğitimleri vermeye böylece başladık. 2013 yılında da kulübümüzü kurararak sporcu yetiştirmeye başladık. 2014 yılında kızım Selin dünyaya geldi. Şu günlerde akademimizi aynı zamanda markalar için bir iletişim platformu olarak kullandığımız, çok önemli organizasyonlar gerçekleştirdiğimiz ve başarılı birçok sporcu yetiştirdiğimiz çok amaçlı bir işletme haline getirmenin keyfini yaşıyoruz. Kızım doğduğundan beri çok yoğunlaşan akademi işlerimle birlikte kızıma daha sağlıklı vakit ayırabilmek ve ailece trafikten uzak doğayla iç içe bir hayat sürdüğüm Alaçatı’da olmak tercihim nedeniyle ekranlardan uzak kalmış oldum. Yine de Televizyon kariyerimi sürdürmeye, fırsat bulduğumda arzu ettiğimi belirtmek isterim. Ancak, hiç bir zaman, spor yaşamıma ara vermedim ve rüzgar sörfü yarışmalarına katılmaya devam ettim. Bu sene, “2019 yılı Türkiye Kadınlar şampiyonu” olmanın gururunu 11. Kez bir defa daha yaşamaktayım.İtalyan Lisesi’nin hayatınızdaki yerini nasıl tanımlarsınız?

İtalyan Lisesi’nin hayatımda çok önemli bir yeri vardır. Çünkü çocuk yaşlarda bu kadar sağlam temellere dayalı, sosyal zekayı geliştiren bir eğitim sistemini izlemek size hayatınız boyunca çok önemli katkılar sağlıyor. Ezbercilikten ve kalıplardan uzak, sürekli düşünmeye yönlendiren, özgürce hocalarımızla tartışabildiğimiz, müfredatına edebiyata ve sanata bu kadar yer veren bir sistemin içinde çocukluğum geçtiği için kendimi çok şanslı hissediyorum. Derslerde İtalyan hocalarımızla ne kadar keyifli vakit geçirdiğimizi hiç unutamam. Huzurlu ve eğlenceli bir ortamda bilgi edinmek, bizler için bir ayrıcalık olmuştur. Ben okula severek giderdim, her dersten ayrı bir zevk aldığım için hiçbirini kaçırmak istemezdim. Tüm bunlar benim birincilikle mezun olmamda etkili olmuştur. Teknik resim, artistik resim, felsefe, Latince, İtalyan edebiyatı dersleri sadece bizim okula özel bizi hayat boyunca farklı kılmıştır. İtalyan Lisemizin konumu da çok özeldir. İstanbul’un tarih yüklü İstiklal caddesine yakınlığı sayesinde okul dışında kalan zamanlarda da çok keyifli vakit geçirmişizdir. Evimin bulunduğu Kadıköy yakasından, bazen servisle bazen de vapurla Karaköy’e gitmek, ve İstanbul’un özgün bir tarihi çekirdeği olan Karaköy’den Galata, İstiklal caddesi ve Pera’yı yaşamak, o kültürü ve tarihi hissetmek, bence bizlere çok şey katıyordu. Tarihi konsolosluk binaları, cami, ve kiliseler, eğitim, kültür binaları, muhteşem mimarideki tarihi yapılar içindeki dükkanlar, sinemalar ve okulumuz; gerçekten o zamanlar farkında olmasak da bizlere, İstanbul gibi çok özgün ve çok renkli bir şehirde yaşadığımızı hissettiriyordu.


Bir okuldaşımız size ne için ve nasıl ulaşabilir?

Ben yurtdışında eşimin ailesiyle geçirdiğimiz Ocak ve Şubat ayları dışında sürekli Çeşme Alaçatı’da Çağla Kubat Windsurf Akademi’de çok sevdiğim işimin başında oluyorum. Bana, rüzgar sörfü sporunu deneyimlemek ya da markalarıyla bu özel sporu buluşturan projeler kurgulamak için her zaman ulaşabilirler. Ama sadece sohbet etmek veya kahve içmek için de gelebilirler. Geçmişi, güzel anılarımızı paylaşmak için İtalyan Lisesi arkadaşlarıma her zaman kapım açıktır.