Hep beraber gezmeye devam ediyoruz…

İlk gezimiz 17 Aralık 2017 –  İstanbul’da Cibali -Fener-Balat  turu

 

İstanbul klasikleri: Cibali, Fener, Balat

Rehber: Lalehan Karadeniz

Buluşma: Kadir Has Üniversitesi Kapısında buluşuyoruz.

Saat: 09.30 

        Rezzan Has Müzesi ve Kadir Has Üniversitesi’nin bulunduğu Cibali Tütün Fabrikasını, Cibalikapıyı, Cibali’nin arka sokaklarında yer alan Gül Camii’yi (eski Aya Theodosia Kilisesi), Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nı, ana cadde üzerindeki Noel Baba Kilisesi’ni (Ayios Nikolaos) gezerek Cibali’den Fener’e geçiyoruz.

       Rum Ortodoks Patrikhanesi’ni, Sveti Stefan Bulgar Ortodoks Kilisesi’ni, kırmızı bir kale görünümündeki ihtişamlı yapı Fener Rum Erkek Lisesi’ni ve çok ilginç bir yapıya sahip Moğollar Meryem Kilisesi’ni geziyoruz.

       Ekonomik özgürlüğü olmayan kadınlara meslek kazandırmak amacıyla kurulan Balat Kültür Evi bünyesindeki Vodina Kafe’de ev hanımlarının yaptığı lezzetli yemeklerden ve Balat’da  değişik lokantalarda tadabileceğiniz  yemekler ile Öğle molası

      Öğleden sonra Fener ve  Ayvansaray arasında, rengârenk bir semt olan Balat’ı geziyor ve Balat evlerini fotoğraflıyoruz. UNESCO’nun restorasyon projesi çerçevesinde yenileme çalışmaları yapılan bu bölgede sinagogları, kiliseleri ve camileri ile çarşıyı keşfediyoruz.

        Sıradaki duraklarımız Bizans İmparatorları’nın yaşadığı Blachernae Sarayı’nın kalıntıları üzerine inşa edilen İvaz Efendi Camisi, Blachernae Sarayı kalıntıları arasında bulunan ve günümüze gelebilen yapılar  Blachernae kilisesi ve ayazması, Tekfur Sarayı ve Leo Surları’nın gezilmesi.

Not : Bazı binalar dışardan görülebilinir .Örneğin Bulgar Kilisesi, Sinagoglar vs. gibi..

 

Ücret: 80 TL / 60 TL aidatını ödeyen üyelerimiz

ildyonetim@yahoo.com   veya 05379530536 no.lu telefondan  Pınar Grollo’ya 15 Aralık 2017 tarihine kadar rezervasyon yaptırmanızı rica ederiz.

Ücrete dahil olan servisler: Rehberlik ücreti, kulaklık ve bahşişler

İLETİŞİM

Telefon: 02123739201
Faks: 02122915551
E-Posta: yonetim@italyanliseliler.com
Adres: Abide-i Hürriyet Cad. Black Out İş merkezi no:211 Kat:3 Şişli-İstanbul

Gönderiliyor

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?